Miłość, a wspólne mieszkanie czy ślub

Związek, a odpowiedzialne decyzje

Czy to była miłość od pierwszego wejrzenia? A może decyzja po latach przyjaźni? Nieważne jakie były początki, teraz kochacie się, jest świetnie wręcz sielankowo… Czy to jest jednak odpowiedni czas na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji takich jak ślub, czy wspólne zamieszkanie? Oczywiście każda relacja rozwija się indywidualnie i nikt nie powinien za was decydować na jakim etapie związku jesteście. Jednak w przypadku tak istotnych wyborów warto się upewnić, że to co łączy nas z partnerem, czy partnerką to więcej niż chwilowe zauroczenie czy zakochanie. Jak w przypadku wspólnego zamieszkania jest to decyzja w pełni odwracalna, tak nieco gorzej może wyglądać sprawa ślubu. Może zamiast szybko wziąć ślub, a następnie równie energicznie zabrać się za rozwód, warto chwile dłużej poczekać i się zastanowić. Jeśli chcemy wspólnie zamieszkać istnieją sposoby na sprawdzenie czy to odpowiednia chwila i poziom zaangażowania naszego związku. Możemy np. wybrać się razem na urlop czy spróbować zamieszkać ze sobą na weekend taki ”okres próbny” da nam namiastkę tego jak będzie to wyglądało na dłuższą metę. Nie chodzi o to aby unikać tych poważnych wyborów, a co za tym idzie odpowiedzialności – lecz należy pamiętać – że zbyt szybko podjęte tego typu decyzje grożą rozpadem tak przecież dobrze zapowiadającej się relacji.

Ślub czy wspólne mieszkanie – co pierwsze?

Wielu z pewnością ma ten dylemat. Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, czy też zależy nam na ślubie kościelnym decyzja ta jest jeszcze trudniejsza. Dosyć popularna jest opinia, że gdy mieszkamy razem możemy zdecydować, czy z pewnością do siebie pasujemy i wtedy podjąć ewentualną decyzje o ślubie. Niektóre badania jednak wskazują, że niekoniecznie jest to dobre dla związku. Oczywiście nie każda sytuacja jest taka sama, i gdy stoimy przed decyzją czy zamieszkać razem bez ślubu, i czujemy że nie tylko jest to dla nas nieszkodliwe rozwiązanie, ale wręcz korzystne, opinie innych nie powinny mieć dla nas aż takiego znaczenia.

Urządzanie mieszkania – jak nadać mu niepowtarzalny charakter

Przede wszystkim skoro jesteśmy w związku i mieszkamy razem, warto decyzje na temat urządzania mieszkania ze sobą uzgodnić – nie zapominajmy, że kluczem jest rozmowa i warto czasem iść na kompromisy. Nawet gdy wasze gusta są zupełnie różne można sobie z tym poradzić. Naszemu mieszkaniu z pewnością niepowtarzalny charakter nadają nawet drobne dodatki jak pamiątki z podróży, nasze zdjęcia, czy też kolorowe poduszki na kanapie.