Historia Zamku Dunajec.

Zamek Dunajec jest to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, we wsi Niedzica. Został zbudowany najprawdopodobniej na początku XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, później wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, będąc we władaniu obcych rodów, obecnie zarządza nim Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Zamek w Niedzicy jest jednym z najpiękniejszych i bardziej znanych zamków w Polsce, całość stanowi niesamowity widok na tle rozlewającego się jeziora. Górny, gotycki fragment tejże potężnej warowni uległ zniszczeniu i jest w ruinie, ale zdobiony mur i warownie utrzymane są w bardzo dobrym stanie.
Zamek udostępnia dla zwiedzających muzeum, które znajduje się na terenie zamku. Możemy tam podziwiać narzędzia tortur, a w osobnej części bryczki i wozy konne. Jest tam mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.
Nieopodal zamku znajduje się płatny parking oraz restauracja w spichlerzu. Znajdziemy również kasę biletową i kramiki z pamiątkami z zamku w Niedzicy.
Zamek w Niedzicy jest świetnym miejscem na wycieczkę z dziećmi, które na pewno będą oczarowane warowną budowlą.

 

Wpis powstał dzięki https://tamideblog.pl/zamek-w-niedzicy-zamek-dunajec/