Jaki styropian do ociepleń wybrać?

Wybór styropianu do ocieplenia domu jest kluczową kwestią. Wpłynie to w późniejszym czasie na koszty jego ogrzewania. Im lepsze walory cieplne styropianu, tym lepsze utrzymanie ciepła i rzadziej trzeba uruchamiać ogrzewanie. Domy słabo ocieplone do godziny po wyłączeniu kaloryferów bardzo szybko tracą temperaturę. Piec również trzeba nagrzewać do wyższych temperatur, by dobrze ogrzać dom.

Jakie parametry styropianu są najważniejsze?

Wbrew pozorom styropian styropianowi nie jest równy. Różnią się one wymiarami (w tym grubością) oraz wartością przewodnictwa ciepła – parametrem lambda. Wartość lambda może wynosić od 0,045 do 0,030 W/(mK). Oczywiście im mniejsza wartość, tym lepiej, bo oznacza mniejszą przepuszczalność powietrza.

Do ocieplania zewnętrznego budynków poleca się wybierać styropian z lambdą nieprzekraczającą 0,040W/(mK). Do obliczenia potrzebnej wartości lambda można użyć dostępnego w internecie narzędzia, jakim jest kalkulator styropianu.

Jeśli chodzi o ocieplanie budynku w systemie ETICS, nie powinno się mieszać producentów. Zarówno styropian, klej, materiał, siatka zbrojąca, łączniki mechaniczne i wszelkie inne akcesoria powinny pochodzić tylko od jednego producenta.

Kluczowym wyborem jest również grubość styropianu i na to najczęściej osoby zwracają uwagę. Przyjęło się, że biały styropian do ocieplenia budynku powinien mieć grubość od 12 do 15 centymetrów, jednak można często spotkać się ze styropianem o grubości 20 centymetrów, który jeszcze lepiej ociepla budynek.

Jest to na pewno dobre posunięcie, bo ta inwestycja pozwoli w zimie zaoszczędzić wydane pieniądze na ocieplenie ścian. Jeśli chodzi o kalkulator styropianu, pomoże on również obliczyć potrzebną ilość paczek styropianu do ocieplenia domu.

Styropian do ocieplenia domu – biały czy szary?

Grafitowy styropian jest coraz popularniejszy. Jest on nieco droższy (często nawet około 30-35% niż styropian biały), Zapewnia jednak lepsze walory termoizolacyjne, co w dobie budowania domów energooszczędnych i często samowystarczalnych jest kluczową kwestią.

Zresztą porównanie samej ceny za paczkę styropianu to nie wszystko. Jeśli weźmiemy cały koszt ocieplenia budynku i jego jakość, to cena szarego styropianu nie jest dużo wyższa. Bardzo często, wykorzystując szary styropian osiągamy takie same parametry termoizolacyjne, jak w przypadku znacznie grubszej warstwy białego styropianu. Dzięki możliwości wykonania cieńszej warstwy ocieplenia przy podobnych parametrach, znacznie lepiej wygląda elewacja – szczególnie w miejscach narożnych, przy parapetach i oknach. Grafitowy styropian jest jednak bardziej delikatny i nie jest odporny na promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że trzeba być bardzo ostrożnym przy jego magazynowaniu i montażu.

Podsumowując, warto wybierać szary styropian, bo cieńsza warstwa daje takie same parametry cieplne jak grubsza warstwa białego styropianu.